НАШИ ЂАЦИ У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ

Датум: 09. Januar 2014 20:43 Категорија: Новости

28.11.2013. године ученици наше школе, петог и шестог разреда посетили су Народни музеј. Имали су прилике да виде, осим изложбе посвећенe великом жупану Стефану Немањи и збирци слика Јована Бијелића, најстарији српски ћирилични рукопис  -  Мирослављево јеванђеље.

Мирослављево јеванђеље је писано на српскословенском језику, ћирилицом. Поручио га је хумски кнез Мирослав, брат великог жупана Стефана Немање. Настало је осамдесетих година 12. века. Чува се у Народном музеју у Београду, а један од листова се чува у Националном музеју у Санкт Петербургу. Године 1979. проглашено је за културно добро од изузетног значаја. У јуну 2005. године, Мирослављево јеванђеље је уписано у листу УНЕСКА Памћење света (Memory of the World). Народна библиотека Србије која је матична установа за заштиту старе и ретке књиге, прописала је да Мирослављево јеванђеље може бити излагано само десет дана током једне године.